Hakkımızda

 

Kendine has yöntemleriyle, sektöründe dogal ve günlük taze üretim yapan bir firmayiz.

En büyük Farkımiz “tadı bir başka”

 

Ensar Yufka Avrupa sofralarının vazgeçilmezi oldu:

2012 yılında yöresel yufkaya duyulan talebi fark ederek üretim yapmaya başlayan Ensar Yufka günlük 100 bin yufkayı Avrupa’ya yediriyor.

Ensar Yufka kurucusu Osman Avcı, günlük 100 bin yufka ile Avrupa’nın 10 ülkesindeki başarısını NHaber’e anlattı.

Osman Avcı Ensar Yufka’nın öyküsünü şöyle anlattı:

“Yıllar önce evde, sadece çevremiz için bildiğimiz klasik usulle tek tek saç üstünde üretmeye başladık.
Annem bir anadolu kadını olduğu için o yöresel damak tadını bire bir tutturmanın formülünü bulmuştu ve onun kontrolünde elle üretim yapıyorduk.
Klasik yöntemle, yani günlük taze ve doğal yufka üretiminde ilk başlarda haliyle çok zorluklar çektik, elimde oklavayla saç üzerinde kendim de yufka pişirdiğim oldu. Eleman sıkıntısı çektik. Yöresel bir ürün olduğu için bu işi tam anlamıyla yapabilen eleman bulmak ta zorlandık” dedi.

Katıldıkları festivallerle Ensar Yufka’nın adı, tadı Hollanda sınırlarını aştığını ifade eden Osman Avcı, ilk başlarda talep olmasına rağmen marketlere girmediklerini günlük olarak 12 kişi ile çalışmalarına rağmen en fazla bin adet yufka üretebildiklerini belirten Avcı, Avrupa genelinde Çiğköftem başta olmak üzere Tatlıses çiğköfte, İstanbul çiğköfte, Öz çiğköfte gibi firmlarında Ensar Yufka’yı tercih etmeleri üzerine üretimi tamamen el değmeden seri ve daha fazla üretmenin yollarını araştırarak bu günlere geldiklerini vurguladı.

 

Otomatik üretime rağmen tadından tazeliğinde ve doğallığında en küçük bir değişim olmadığnı belirten Osman Avcı, “ Eğer bir bozulma, bir değişme söz konusu olsa, insanlar Anadolu’nun o lezzetini bulamamış olsa ikinci kez almaz, Annem bu işin uzmanı ve işin başında olduğu için tek dikkat ettiği nokta tazeliği ve lezzetin köyünde pişirdiği yufka tadında olmasıdır” dedi.

Harderwijk yakınlarınlarında bulunan Ermelo şehrinde yeni yerinde üretimine başlayan Ensar Yufka bir aile şirketi olup aynı zamanda 18 kişinin de ekmek teknesi olması hasebiyle Türk yatırımcıların işsizliğin kol gezdiği Hollanda’da daha da önem kazanıyor.

 

T.C Lahey Eski Büyükelçisi Ensar Yufkayı ziyaret etmiş, üretimi yerinde görmüş, Osman Avcı’yı tebrik ederek kutlamıştı.

Osman Avcı kimdir?
1972 Yozgat/ Boğazlıyan doğumlu olan Osman Avcı, orta ve liseyi Nevşehir İmam Hatip Lisesi’nde ve Aksaray lisesinde bitirdikten sonra Mısır’da El Ezher Üniversitesini bitirdi.. 1995 yılında evlenerek Hollanda’ya gelen Osman Avcı çeşitli işlerde çalıştıktan sonra Hollanda Adalet Bakanlığı’na bağlı hapishanelerde manevi rehber olarak çalıştı.
Daha sonra bir süre ticaret ile uğraşan Osman Avcı, çocukluğundan beri hayalini kurduğu farklı olayan bib şey üretmek olarak devem etmek istediği ticaret hayatına Ensar Yufka ile kavuştu. Evli ve bir kız, iki erkek çocuğu olan Osman Avcı, Hollandaca ve Arapça biliyor.